M: Nu befinner jag mig i sommarstugan där jag ska spendera en tid i någon slags självvald exil. Det känns skönt, inte minst med tanke på att det politiskt sett har varit en deprimerande vecka:
* I Litauen drivs ett kränkande, homofobiskt och människorättsvidigt förbud mot att informera om homosexualitet igenom med motiveringen att ”skydda barnen”. Parlamentet upphävde den avgående presidentens veto mot beslutet, som jag skrev om [här], tydligen med stor majoritet. Litauen är vår granne och en EU-medlem och det ska bli intressant att se om det internationella samfundet kommer att agera för att sätta press på landet. Jag har dock inga stora förhoppningar om det. EU har inte direkt visat framfötterna i sexualpolitiska frågor tidigare och det skulle förvåna mig – dock i positivt avseende – om homohatarna i Litauens parlament kommer att höra något från Bryssel.
Men jag hoppas givetvis att jag har fel.
* Idrottsklubbarna AIK och Hammarbys glädjande beslut att, två år efter att Pride hade sporttema, delta i Prideparaden, har väckt ont blod bland supportrarna. Bajen Fans ordförande Daniel Sundquist skriver ett [anmärkningsvärt inlägg] på supporterklubbens hemsida, där hen kräver att beslutet dras tillbaka:
”Frågan vi ställer oss är vad blir det härnäst? Ska vi gå med i feministiskt initiativ och promenera fram till Benny Anderssons toner? Ska vi sitta i tv-soffan och diskutera klimatfrågan?”
Enligt Sundquist är medlemmarnas kön och sexuella preferenser ”totalt oviktigt” i klubben. Detta är naturligtvis skitsnack. Alla som varit på en herrfotbollsmatch vet att homohatet och sexismen flödar på läktaren. Dessutom vet jag att AIK:s Firman driver en kampanj mot en spelare i en annan allsvensk klubb som de misstänker är homosexuell. Bajen Fans Daniel Sundquists märkliga resonemang (”För vår del får du vara en svart man som föddes katolik men lever som buddhist och har elefanthanar som sexuell preferens och försörjer dig på bankrån. Vi som förening lägger ingen moralisk aspekt på dig som människa.” Sedan anklagar hen dem som citerar denna passage för att vara avkommor av tidelag.) är inte heller så betryggande.
Jag har diskuterat den här frågan med några Hammarbyfans och det är tydligt att den är en vattendelare. Några välkomnar möjligheten att göra upp med homohatet och andra tycker att det är helt fel att ta ställning i politiska frågor, hur självklara de än må vara. Klubbarnas beslut sätter fingret på någonting som sopats under mattan under lång tid och nu har de möjlighet att ta ställning för mänskliga rättigheter och allas lika värde som åtminstone Hammarbys måldokument (det är det enda av klubbarnas som jag har läst) säger att de står för.
Om Bajen däremot skulle besluta sig för att backa från beslutet, som dess supporterorganisations ordförande kräver, då är det ett ställningstagande i rakt motsatt riktning. Det vill säga för en fortsatt homohatisk, kvinnoförnedrande machismokultur.
Det är bara att välja.
* Slutligen vill jag inte undanhålla er antifeministernas senaste pekoral; en [”debattartikel” i Sydsvenskan]. Där slår en ohelig allians (som bland annat består av matematikern gone ”samhällsdebattör”, Tanja Bergkvist – vars ogenomtänkta, irrationella och konstiga resonemang du kan läsa mer om [här] –, den paranoide antifeministen Per Ström och medieprofilen Carolina Gynning) sina påsar ihop och kräver – ja vaddå egentligen?
”Sluta sträva efter likhet mellan könen” lyder rubriken. Målet för angreppet är denna gång statens jämställdhetspolitik: ”Statens definition på jämställdhet innebär istället full likriktning mellan könen. Män och kvinnor skall fås att göra liknande yrkesval samt dela exakt lika på föräldraledigheten, och flickor och pojkar skall fås att leka på samma sätt i förskolan.”
Huruvida denna ”definition” av jämställdhet är bra eller dålig, eller om den ens följs i praktiken, kan givetvis diskuteras. Men det är inte debattörerna intresserade av. Istället plockar de fram sin favoritkompis: Biologismen.
De hänvisar till ”forskning”, dock utan att ange källa: ”Forskare på universitetet i Cambridge har visat att redan hos en dag gamla spädbarn är flickor mer intresserade av att titta på ett ansikte och pojkar mer intresserade av att titta på en mobiltelefon – detta utan att forskarna i förväg vet barnets kön.”
Jag tror att jag lyckats hitta studien de hänvisar till: Processes in language acquisition: the roles of gender, attention, and maternal encouragement of attention over time
Den verkar inte vara tillgänglig i sin helhet för gratisläsaren, men efter att ha tagit del av bland annat abstract och vissa diskussioner kring forskningen så har jag fått uppfattningen att debattörerna hårddrar rönen ordentligt. Bland annat redovisar de bara en liten del av studien (det vill säga den del som går att tolka så att den stämmer överens med deras egen uppfattning).
En lustig paradox i sammanhanget är för övrigt att debattörerna först slår fast att nyfödda ”pojkar” och ”flickor” alltid beter sig olika av biologistiska orsaker. Sedan kritiseras den nuvarande jämställdhetspolitiken för att inte ta hänsyn till ”den fria viljan”...
Detta är höjden av självmotsägelse!
Den som är det minsta intresserad av ”kön” eller biologi vet att parametrarna bakom varje genuskategori är oerhört mycket mer komplexa än vad dessa reaktionära debattörer vill göra gällande. Att med hjälp av vantolkning av forskning försöka befästa fördomar, påstådda skillnader och/eller orättvisor är tyvärr en vanlig metod bland dem som av olika anledningar motsätter sig feminism och jämställdhetsarbete. Snälla, skärp er, så kan vi diskutera sedan!
På ett plan roas jag kungligt över detta larv, men egentligen är det förstås inte roligt. Debattörernas bristfälliga argumentation spelar ingen roll – det är de stora medierna som sätter tonläget, och så länge de publicerar sådan här snömos istället för att ta sitt ansvar och bana väg för en saklig genusdebatt värd namnet, så kommer nivån på samtalet att vara oväsentlig, ovärdig och okunnig. Och då får vi en jämställdhetsdiskussion därefter, tyvärr.
söndagen den 19:e juli 2009
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)



14 som sa ...:
Blev helt sjukt arg över den artikeln i sydsvenskan. Sjukt besviken och oroad över deras vardagliga analytiska förmåga. Och som du säger så är det trist att en sådan tidning som sydsvenskan väljer att lägga ribban för genusdebatten så pass låg.
bara som lite kuriosa så sökte jag också efter "cambridgeforskningen" och tror mig hitta att det där står att pojkar fokuserade mer på "mobile" på engelska och i artikeln du hänvisar till så står det mobiltelefon på svenska - det är en ganska underhållande översättning :)
relationer: På allvar? Gjordes den översättningen? Jag dööör! HAHAHA
Är det så är det ju det roligaste jag hört sedan jag blev konfirmerad.
[Trollhare] har hittat den troliga källan; enligt denna källa (en artikel i The Guardian) rör det sig om en "mechanical mobile", en babymobil - alltså en rörlig leksak som kan hänga till exempel över barnets sovplats. Länk till Immanuels inlägg: http://trollhare.wordpress.com/2009/07/20/genusdebatten-behover-ett-konsbyte/
Jag (som bor i Malmö)funderade en stund på att punktera den sorglustiga debattartikeln, men tänkte ändå att en sån som jag inte övertygar någon som tror på Gynning & co i genusfrågor. Tanken har slagit mig att sydis tog in skiten som ren lyteskomik.
Så vad tycker ni då? Ska det vara precis 50/50 för direktörer/brandmän/dagispersonal/sjuksköterskor/sophämtare/veterinärer/skogsarbetare... Är det målet som gör oss alla lyckliga?
Jag är f.ö. positivt överraskad av ert intresse att granska källorna, bra jobb med den där översättningen! Ganska pinsamt för dem. Här är lite andra källor ni kan läsa igenom:
http://www.pellebilling.se/2009/07/biofobi/
Om ni nu fäster nån vikt vikt forskning får ni väl kontra med era källor.
@ Anders: Att det nu är klarlagt att det faktiskt rör sig om en felöversättning styrker onekligen din tes om lyteskomik :-)
@ Olof: Vilka "vi"? Det finns lika många individer här som det finns personer som skrivit inlägg i kommentarfältet. Och förmodligen lika många perspektiv.
Personligen tycker jag dock att det är tråkigt när människors liv begränsas av utomstående faktorer, vare sig det är lagar och regler eller samhälleliga och kulturella normer.
Jag förstår inte din sista fråga. Vilket mål? Menar du regeringens? Jag har mycket att säga om dess jämställdhetspolitik - men att den skulle vara överdrivet aktiv i fråga om att skapa ett 50-50-samhälle är inte en av de sakerna.
För övrigt framstår det som ganska oförskämt - eller åtminstone patroniserande - att du är "överraskad" över "intresset att granska källorna". Varför skulle "vi" inte vara det?
Källkritik är en dygd.
Jag tycker även att det är märkligt att du uppmanar "oss" att gå in på en blogg och "kontra med våra källor". Jag är helt ointresserad av att föra ett ställningskrig där folk kastar källhänvisingar i ansiktet på varandra. Vad kommer för gott ur ett sådant?
Vem som helst kan för övrigt hitta mer eller mindre obskyr forskning som stöder förekomsten - eller frånvaron - av mer eller mindre specifika "könsskillnader".
Intressant diskussion efter Pelle Bilings blogginlägg dock.
Hej igen.
"Den som är det minsta intresserad av ”kön” eller biologi vet att parametrarna bakom varje genuskategori är oerhört mycket mer komplexa än vad dessa reaktionära debattörer vill göra gällande."
Vad dom angriper är väl den syn som presenteras i statliga dokument och av företrädare som Sahlin, vilket knappast är särskilt komplexa beskrivningar. Den är dessutom ganska verklighetsfrämmande, och att driva en politik baserat på det kommer sannolikt att skada. Så nog finns det skäl att kritisera.
Det är knappast särskilt kontroversiellt ur vetenskaplig synvinkel att påstå att det finns biologiska könsskillnader. Jag har själv läst dussintals forskningsrapporter med sådana resultat, framförallt från neurologin och psykologin.
Hur definierar du biologism?
Hej igen, Karl.
Jag blir lite förvånad över att du försvarar en debattartikel av sådan spekulativ och undermålig karaktär. De generaliserar, drar märkliga slutsatser och har inte ens bemödat sig att översätta forskningen korrekt.
Jag har inget som helst emot debattörer som vill ha en diskussion om genusvetenskaplig teori eller motiven bakom statens jämställdhetspolitik. Men då bör den vara konstruktiv. Det tror jag nog att vi kan vara överens om att debattartikeln av Bergkvist/Gynning/Ström & co inte är.
Min definition av biologism är, kortfattat, en ideologisk uppfattning om könsskillnader som (ofta) har litet stöd i biologin och naturvetenskapen. Istället bygger biologismen på fördomar om "kvinnligt" och "manligt", ovetenskapliga generaliseringar, och ibland - "gud" förbjude - på resonemang som påminner om rasbiologi.
Biologism har således inte så mycket med biologi att göra.
Jag försvarar den såtillvida att den lägger fram ett motbevis mot något uppenbart falskt, dvs den strikt socialkonstruktivistiska modell som ibland framförs. Dom uttrycker också en syn som är mer nyanserad än vad man inte sällan hör ifrån feminister, som gärna skriker biologism så fort någon säger att biologin spelar någon som helst roll... Sen tycker jag resten av artikel är lite för svag, tex att ta upp fri vilja är problematiskt på flera plan, även om jag inte är säker på att alla definitioner därav nödvändigtvis är inkonsistenta med observationen att könsskillnader existerar.
Jag skummade förresten studien, och jag är lite tveksam till att det är den som det refereras till. Den tar förvisso upp liknande resultat, men den nämner såvitt jag (och sökfunktionen) såg inte uttryckligen ansiktsfokus, fast det kan vara implicit i mätmetoderna dom använder. Jag har dock hört det nämnas tidigare med specifika siffror jag inte såg i den studien, så jag skulle gissa att det handlar om någon annan studie.
Mer allmänt sett ger den i vilket fall en grund för att påstå att biologiska könsskillnader existerar, vilket ärligt talat inte känns trovärdigt att förneka i ljuset av alla neurologiska skillnader man hittat. Exakt vad implikationerna av det är dock svårt att säga i dagsläget förutom att ett strikt socialkonstruktivistiskt perspektiv är ohållbart och att 50-50 fördelning inte kan antas vara ett giltigt mått på jämställdhet.
Att anklaga dom för biologism enligt din definition känns väldigt tveksamt utifrån det begränsade materialet. Särskilt som du inte ens vet säkert vilken artikel dom hämtat informationen ifrån.
Exakt var i artikeln lägger debattörerna fram motbevisning? "Mobiltittandet" kan vi nog enas om är ett lite svagt argument. Resten av artikeln är bara ihålig och motsägelsefull retorik.
Om du hittar "rätt" artikel där forskarna låtit bäbisar titta på mobiltelefoner, så får du naturligtvis gärna höra av dig.
Jag håller med om att ett strikt socialkonstruktivistiskt synsätt är väldigt begränsande. Men det är även dess motsats; vare sig vi kallar det biologism, socialdarwinism eller något annat. Lite nyanser i diskussionen skulle uppskattas, från alla håll.
Eftersom du ger intryck av att vara påläst så vet du säkert också att variationerna inom de "kön" som forskarna ofta tittar på är stora och ofta överlappar varandra, samt att studier i könsskillnader inte säger någonting om de grupper människor som faller utanför dessa kategorier, på grund av kroppskonstitution, sexuella preferenser eller beteenden som betraktas betraktas som ickenormativa eftersom de inte ryms inom tvåkönsmodellens ramar. Eftersom studier sällan inkluderar dessa människor, förutom när forskare ska hitta "fel", så är det vanskligt att låta sin världsbild utgå helt och hållet ifrån dem. (Därmed inte sagt att du gör det; det kan jag naturligtvis inte veta.)
En annan intressant aspekt av arv-/miljödiskussionen är hur hjärna och körtlar (dvs kemin i kroppen) påverkas i en specifik miljö. Dvs där miljön påverkar biologin och hur det påverkar forskningsresultaten. Det är dock en annan diskussion som jag inte hinner ta just nu.
Sättet som dom la fram det på var inte helt optimalt, särskilt inte med den sannolika felöversättning, men poängen är i grunden korrekt. Könen skiljer sig i vissa avseenden både i beteende och rent fysiskt ifrån födseln, vilket som sagt motbevisar tabula rasa och strikt socialkonstruktivism. Det finns ett behov att argumentera emot det eftersom det tyvärr är en del av hur myndigheter och vissa feminister uttrycker saken.
Jag håller med om att en tro att det bara handlar om biologi vore högst tveksam, utom möjligtvis i perspektivet att all kultur i slutändan faktiskt är ett uttryck av vår fysiska natur.
Naturligtvis är jag bekant med det, men skillnaderna är definitivt tillräckliga för att en distinktion ska vara meningsfull, och i realiteten helt oundviklig om man ser till hur hjärnan och vår sexualitet fungerar.
Sett till befolkningsandelen, som trots allt är tämligen liten så är det inte konstigt eller ett särskilt stort fel att sådana individer ibland inte kommer/tas med. Det sker också många separata studier som kompletterar bilden, det är intressant att studera olika fall för att skapa sig en mer komplett bild av hur saker förhåller sig. I förhållande till befolkningen i helhet tror jag inte det forskas mindre på dom i förhållande till deras antal, skulle inte förvåna mig om det tvärt om forskas betydligt mer i vissa fall.
En tvåkönsmodell är inte orimlig om man tar med interpoleringar, steg och fördelningar i ett par variabler. Förhållandet blir mer diffust och fångar upp alla avvikelser jag hört talas om förutom möjligen Downs syndrom.
Normer anser jag inte är ett särskilt stort problem, man måste ha en referensram, och då är det statistiskt normala en naturlig utgångspunkt. Grundproblemet ligger snarare i att osäkra individer tenderar att slå ner på omgivningen genom det. Personligen anser jag att feminismen i kombination med det postmoderna, kommersialistiska samhället tvärt om skapar ökad osäkerhet, vilket är en del av varför ungdomars psykiska hälsa blir allt sämre.
Epigenetiken är väldigt intressant, dock tror jag inte den kommer vara särskilt rolig för socialkonstruktivister, en del av det som idag räknats som ren miljö kommer hamna under epigenetiska effekter, vilket minskar vikten av socialkonstruktivismen.
Problemet med att hävda att hävda att andelen människor som inte omfattas av normen/den rådande uppfattningen om könsspecifika beteenden är så få att de omöjligt kan göra någon skillnad är att ett stort antal människor (i antal, även om de möjligen inte syns i statistiken) då tenderar att osynliggöras, förutom när fokus sätts på dem som just "avvikare", i negativ bemärkelse. Ett sådant synsätt tycker jag är att blunda för verkligheten.
Hursomhelst så börjar det kännas som att diskussionen planar iväg, och vi använder dessutom en terminologi (duh!) som jag tror kan alienera många av bloggens läsare, vilket inte känns så bra.
Så jag stoppar här.
Avslutningsvis kan jag dock konstatera att vi har uppenbart olika åsikt i denna fråga (och förmodligen andra också), men att det åtminstone känns bra att kunna diskutera på en vettig nivå.
Skicka en kommentar