Jättestora nyhetssajten Nyheter24:s officielle bloggare [Bengt Kvist] kallar mig alltså för ”en flintskallig fjolla med öron som vingmuttrar”. Det känns inte helt okej, så jag ringde till Nyheter24 för att fråga varför. Ansvarig utgivare Aaron Israelson medgav att påhoppet ”var lågt” men ”inom ramen för debatten”.
Jaha ja. Saklig nivå är visst inte ett av ledorden för bloggare och redaktion.
Jag har mejlat Bengt Kvist och frågat på vilket vis det är relevant att kritisera mitt utseende och min framtoning. Vi får se om jag får något svar.
Jag inser naturligtvis att det snarast är något av en komplimang när ens meningsmotståndare använder invektiv i brist på argument.
Men eftersom jag i hela mitt liv haft komplex för mitt utseende – och mina öron i synnerhet – så kan jag inte låtsas som att det inte svider att bli påhoppad just på den punkten.
UPPDATERING:
Jag fick precis ett svar på mitt mejl. Där skriver Bengt Kvist bland annat att hen ”skrev i affekt”, att vingmuttrigheten ”är en följd av frisyren” – som jag ”förmodligen valt själv” – samt att mitt budskap ”tappade i seriositet” för att jag såg ut som jag gjorde.
Mitt svar:
”Hej. Nej, jag har inte valt flintskalligheten själv. Och det är naturligtvis tråkigt att du är så utseendefixerad att det tar uppmärksamhet från det som diskuteras. Jag är dock ganska säker på att de flesta som såg Debatt klarade av att bortse från mitt utseende och istället lyssnade på vad som sades.
Att du "skrev i affekt" tycker jag är en dålig bortförklaring, som dessutom inte är relevant i sammanhanget; du har ju uppenbarligen haft sinnesnärvaro nog att formulera och därefter publicera ett grovt personangrepp, för att sedan upprepa att jag är en "fjolla" när du bemöter läsarkommentarer.
Jag tycker att det är en beklämmande attityd (som naturligtvis också är sårande för mig personligen, men det förväntar jag mig inte att du tar hänsyn till). Om det är den nivå som du och din uppdragsgivare Nyheter24 anser att debatten ska föras på så betackar jag mig för att diskutera med dig/er. Jag kommer dock fortsätta att debattera frågan med människor som är öppna för en konstruktiv diskussion utan hatiska och irrelevanta angrepp.”
EN TILL UPPDATERING:
Jag fick svar igen. Denna gång skriver Bengt Kvist att jag inte ”skjuter in mig på det väsentliga” som ifrågasätter personangreppet på mig. Istället borde jag ”rimligen vara medveten om att medial exponering skapar reaktioner som inte följer de fåror som avsändaren helst vill se”.
Här är mitt svar:
”Jag har inget som helst problem med att skjuta in mig på det budskap jag har - när det handlar om en riktig diskussion mellan två eller fler individer som respekterar varandra såpass mycket att de inte hemfaller åt hatiska attacker. Då kan jag diskutera i timtal. Problemet är att du inte verkar vara intresserad av något sådant.
Jag noterar för övrigt att det nu, när det du skrivit kritiseras, är du som försöker skjuta fokus från vad det här egentligen handlade om - nämligen att du istället för att diskutera sakfrågan kallade mig för 'flintskallig fjolla med öron som vingmuttrar'.
Att folk reagerar negativt och ibland till och med irrationellt i ett sammanhang där normativa föreställningar ifrågasätts är jag både medveten om och beredd på. Och det har jag inte heller något problem med. Men när de - som du nu gjorde - nedlåter sig till att kasta bedrövliga invektiv på varandra, ibland illa maskerade som "ironi", så att ribban hamnar på en nivå där bara hat återstår, så förbehåller jag mig rätten att välja att diskutera någon annanstans, där människor är hyfsat hederliga mot varandra, trots att de kanske har diametralt olika åsikter.
Det talas för övrigt mycket om netikett nuförtiden, och om ungdomars oförmåga att bete sig som folk på internet. Jag måste därför säga att jag blev aningen förvånad när den mest oförskämde och elake bloggare jag haft att göra med visar sig vara en 71-årig man. Men låt gå för det. Du har ju också rätt att uttrycka dig.
Däremot: Om du inte ens kan stå för det du gjort (vilket borde stå klart för alla inblandade vid det här laget), utan försöker låtsas att det här är någon slags kurs i mediehantering, då har jag bara en sak att säga:
Du borde skämmas.”
Nu har för övrigt några läsare gått in på Bengt Kvists blogg och ifrågasatt hans angrepp. Denne reagerar, vilket är ganska intressant, bland annat med att hävda att folk som är ute efter förolämpningar har hamnat på fel forum.
Goddag yxskaft!



12 kommentarer:
Vem är det här gubben egentligen?
Kan ge mig fan på att han är varghatare, islamofob och kvinnomisshandlare också. När han ändå väljer att sätta nivån så lågt. Gubbjävel!
Volvo 240 och kungafamiljen liksom...stolt över det? Sorglig!
Så modigt att konfrontera Martin! Och så saklig och lugn att du inte går att motsäga. Vad sjukt och sjukt sorgligt att argument ska anses "tappa i seriositet" beroende på någons utseende och framtoning. Det är heteronormativ medelklassframtoning som gäller om en vill bli tagen på allvar.
du är så enormt, otroligt fantastisk som orkar bemöta sådant, och dessutom på en sådan strålande nivå! Du är en inspiration.
Åh liksom tidigare skrivare beundrar jag hur du hanterade det hela!
Och den gubben (gick inte?) ska vara anställd på ett så pass offentligt forum? Det där duger på sin höjd att skriva i en privat dagbok som han kan sitta och läsa i sin arga, bittra ensamhet.
Du är gammal, Bengt Kvist. Snart är du död. Snart är dina värderingar döda med dig, om en vågar ha något som helst hopp för mänskligheten.
Årets lägsta nivå, och då tittar jag ändå på Debatt då och då.
Ja, det där var onekligen ett lågvattenmärke av episka proportioner.
I sakfrågan som sådan håller jag inte med dig, Martin, då jag liksom inte ser poängen med manlig amning. Jag menar att vi män nog kan vara fullgoda föräldrar ändå.
Därmed inte sagt att jag inte förfasas över hur korkat Kvist beter sig, samt roas över hur du sakligt sätter honom på plats.
Bra jobbat! :-)
näe. fy vad less man blir!
kan inte nivån vara högre?
du är sjukt bra!
fortsätt rocka (mina sockar)!
Stå på dig, du är skitbra! Och het, men det hör kanske inte hit... :-)
Tack för stödet, älskade människor! Det är ovärderligt.
För övrigt:
@Genderrorist: Jag vill förtydliga att jag inte, som Hat-Bengt påstår, hävdar att "full jämlikhet inte råder förrän män ammar i samma utsträckning som kvinnor". Det är en grov (och förmodligen medveten) feltolkning från dennes sida.
Det jag vill är att problematisera den stela synen på "könade" kroppar och deras tilltänkta/förväntade funktioner och uppgifter, samt diskutera människors reaktioner på den här typen av normbrytande. Det har aldrig varit frågan om att tvinga någon - "man" som "kvinna" - att amma.
Men tyvärr är det just det som många hatiska människor påstår om HBTQ- och feministrörelserna, att de vill tvinga folk till ett visst beteende.
När det i själva verket är tvärt om...
Kram på er <3
Du är så grym. Den här diskussionen framställer dig som en mycket stor människa. Jag är inte alls säker på att jag skulle kunna vara lika sansad.
Bengt kvist är även en av de få stollar som tycker det finns ett värde i att bevara kvarteret Negern. Läs och njut, liksom!
Jag håller på dig.
Skicka en kommentar