F: Ikväll satt Martin i Debatt och pratade om manlig amning, tyvärr så är Debatt ett så knepigt program så ingen hinner någonsin tala till punkt och de har alltid valt att ta in en massa folk som en inte fattar vad de har där att göra. Maria Abrahamsson till exempel som tyckte att hela ämnet var så ointressant och oviktigt att jag faktiskt tyckte att hon kunde ha tackat nej till att ställa upp. Det känns som att hon bara lägger banan för någon form av personvalskampanj inför 2010, med parollen "sunda värderingar" eller typ "men nu får ni lägga ner".
I allmänhet handlade väldigt mycket om att många tyckte att det var äckligt med män som ammade. Belinda Olsson kastade ur sig frågan/påståendet om man inte har rätt att tycka det då? Alla har väl rätt till en åsikt? Men vi får ju inte glömma att det är ett väldigt klassiskt sätt att trycka ner de som går emot normen; att säga att de är osexiga, oattraktiva, omanliga/kvinnliga. Liksom feminister har fått höra i urminnes tider sen de slutade raka benen eller sminka sig och började jobba med typiskt manliga yrken. De är fula, de är osexiga, de är okvinnliga. Och att skaka av sig den härskartekniken med att säga "Men har man inte rätt att tycka det då?" är både oupplyst och kränkande.
Efter Ragnar-debatten som började för nån vecka sedan så stormade diskussionerna på facebook. Jag drogs in i en med en kvinna som tyckte att det hade gått för långt och att det här var ett tecken på "osund jämställdhet" som går ut över barnets bästa. Tydligen är det så pass traumatiskt för barnet att lära sig amma att en inte borde utsätta den för en dubbel börda. Eftersom ingen i diskussionen hade testat att föda upp ett barn med två ammande föräldrar så gick det inte att säga emot det, utöver att det gick att säga att eftersom det inte är någon som har testat så finns det inga bevis för att det inte är bra. Att säga att något funkar nu är inte ett argument för att det inte skulle funka på ett annat sätt. Självklart drogs också erfarenhetsfrågan upp. Uppenbarligen är ingen av er gravid, menade kvinnan, eftersom ni tänker så här.
Jag svarade att jag minsann visst var det, men fick inget svar.
Jag och min sambo har diskuterat amning mycket, och har utifrån vad vi vill kommit fram till att ingen av oss ska amma. Och ja, det här är någonting som jag avsäger mig för att ge oss en möjlighet att komma lika nära barnet och ha lika viktiga roller i början av livet. Men det väcker också starka känslor. Min syster sa att hon aldrig skulle ge upp en sådan sak för "feminismen" och går jag inte lite väl långt nu? Mitt svar på det är 1) jag ger inte upp det för "feminismen", jag ger upp det för att mitt förhållande till barnet och till pappan ska bli så bra och jämställt som möjligt. 2) känslan av att ge upp något som ändå är privilegiat oss kvinnor när männen har så mycket annat togs också upp lite kort i Debatt. De har makten och de höga lönerna! Ska inte vi kvinnor värna om den lilla makt vi har? Men vänta nu här... vi vill ju HA makten och de höga lönerna. Vi hymlar inte med att vi tycker att männen måste ta ett steg tillbaka där. Ska vi inte då vara beredda att dela på den makt vi har? Precis som Martin sa under Debatt till Maria Abrahamsson så hänger amning och löner ihop. Och vill vi ha halva makten och hela lönen måste vi också vara villiga att släppa ifrån oss halva föräldraledigheten och [hela] amningen. Nejdå. Inte hela amningen. Men kanske hela känslan av att modern är den viktigaste i början av barnets liv och därför måste modern vara hemma minst sex månader i början fastän hen kanske inte alls har nån lust och det kanske krockar med det där jätteroliga på jobbet.
Biologi schmiologi.
tisdagen den 8:e september 2009
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)



13 som sa ...:
Kommer aldrig förstå tanken med att det måste vara så tillåtet att tycka att andra är fula och äckliga och dessutom tala om det för folk till höger och vänster. Live and let live.
Belinda Ollson är en fetingbesvikelse i nya Debatt. Tanken slår mig att det känns som om hon tycks sträva efter ha en hårdare, mindre pedagogisk och mindre intelligent ton än till och med Josefsson lyckades med. Och som du säger, i ett så smalt och hetsigt program krävs en programledare som vågar styra upp debatterna. Ollson tycks istället sträva efter att få folk att snubbla över sina egna tungor, vilket är synd.
I övrigt är det märkligt med den här formen av backlash som jämställdhets- och HBTQ- samhället håller på att drabbas av nu, vilket märks i form just attityder såsom "men får man inte säga det då". Kärlek och respekt, och ris där det behövs (men knappast över ammande män)! <3
Hurra! Vad du är bra.
Jag fattar inte vad end el är så upprörda för! Herregud det är en man som väljer att amma och vara nära sitt barn! Ingen massmördare vilket man nästan får känslan av när man såg en del uttala sig på tv.
Ja verkligen rätt där Frida kl. 21:03, där du skriver om att det är oupplyst av oss andra att tycka kvinnor som inte rakar benen och har manliga yrken, är osexiga osv.
För det första, vad har benrakning och val av yrke för koppling?
Du måste nog lära dig skilja på höna och fjäder vännen.
För det andra, varför ska minioritetsgrupper alltid behöva bli stöttade och ärade bara för att de går emot strömmen?
Hitler o Co var en minioriet i början, och se hur trevligt kriget var som följd...
För det tredje varför får man inte tycka, det man tycker är rätt? Vad är det för demokrati vi lever i isåfall?
Jag tycker det är helt emot naturen att en man ska amma sitt barn!
Många talar också om att detta är en jämställdighetsfråga, så vad kommer komma efter denna debatt? "Män som vill föda sina barn" eller "Män som vill ha mens"? Eller kanske vi kvinnor borde odla lite skägg så vi alla har jämställda kostnader på bindor och rakhyvlar?
Är vi det vi strävar mot, att bli unisex-könade? Som maskar?
Då behöver vi inte höra om jämställdigetsfrågan när det är tal om homosexuella par. För det finns ingen mamma eller pappa kvar, utan ett slags mampapp, båda är same shit.
DUMTDUMTDUMT, saknar ord!
@anonym: jag måste erkänna att det är ganska kränkande att i ett sånt här forum bli kallad för "vännen", när vi just har pratat om härskartekniker.
Tack Martin för ditt bidrag i Debatt! Diskussionen om manlig amning gör mig verkligen mörkrädd, har vi inte kommit längre än så här? Hur kan vi fortfarande sitta kvar i dessa diskussioner om naturligt/onaturligt?
Mycket bra och nyanserat skrivet!
Till Anonym: Får du helt krupp om jag berättar att det finns forskning som har som mål att transplantera donerade livmodrar till transsexuella personer för att möjliggöra för dessa att föda barn?
Vart vänder jag mig om jag vill donera?
Så vitt jag läst till mig så har det endast genomförts försök på människor i Saudiarabien, i Sverige förs det en del forskning om att donera mellan får under tiden.
http://www.secondtype.com/pregnant.htm <- Den sidan innehåller en hel del information.
Ja, amning tycks väcka många starka känslor, vare sig det handlar om män som vill amma, kvinnor som inte vill eller kvinnor som ammar 'för länge'. Linna Johansson har också bloggat en del om reaktioner hon fått på sitt val att inte amma: (http://linnajohansson.se/tag/amning/)
Anonym: Jag kommer aldrig förstå hur någon kan tycka att det är relevant att TYCKA att något är emot naturen. Öh...
det är sjukt vad amning upprör. vissa vill få det till att det är en form av misshandel mot barnet om en kvinna inte ammar men om en man vill då är det skadligt för barnet. känns som om vi som inte vill/kan amma får gå runt med ett konstant försvarstal i bakfickan.
Skicka en kommentar