onsdagen den 23:e september 2009

Vi som aldrig sa bokmässa (+ ett vegantips)

M: Nu sitter jag på tåget till Göteborg för att jobba på Bokmässan för jag vet inte vilken gång i ordningen. Om någon vill komma förbi och säga hej så återfinns jag för det mesta i ETC:s monter: B05:62. Roligt nog kommer bloggkollegorna Hanna och Frida också att vara på mässan! Vi åker ner var och en för sig, men mycket talar för att ni kommer att kunna se alla tre [rabiata feministidioter] tillsammans vid några tillfällen!

Utöver slitet i montern så ska det naturligtvis hinnas med att festa också. Mest ser jag fram emot [releasefesten] för Karolina Bångs Handboken och Sara Hansson & Stina Johnssons Grafiska Novelletter på lördag.
På torsdag är det dessutom dags för den traditionsenliga [Galagofesten]. Den hade jag tänkt gå på i vilket fall som helst, men nu vill det sig inte sämre än att jag också ska spela skivor där. Det får naturligtvis inte missas!

Nog om bokmässan för den här gången. Mer om veganism istället.
Precis som [Hanna] så anser jag att köttätande och sexism hänger ihop. En som skrivit bra om detta är Carol J. Adams, framför allt i boken [The Sexual politics of meat - A Feminist-Vegetarian Critical Theory]:



För de veganer som av olika anledningar konsumerar kondomer så kan det vara bra att känna till att en vanlig ingrediens i tillverkningen är [kasein], dvs ett animaliskt protein. Inte så roligt. För att ta reda på hur det låg till med RFSU:s kondomer så mejlade jag och en vän till organisationen, och fick följande svar:

Hej Martin!
Våra tillverkare använder inte casein vid tillverkning och det finns inga animaliska ämnen i kondomerna.

Med vänlig hälsning
RFSU Kundtjänst

Veganer kan således använda RFSU:s latexkondomer med gott samvete. Hurra!

Vi ses på bokmässan! (Nej, det har ingenting med ovanstående att göra, jag lovar.)

0 som sa ...: