torsdagen den 27:e maj 2010

Partner i plural på psyk

M: I morse besökte jag Huddinge sjukhus för att göra en psykologisk utvärdering. Det första formuläret i jättebibban som skulle gås igenom behandlade formalia såsom yrke, barn, närstående person att kontakta och – here we go again – civilstånd.

Läk: ”Är du singel, gift eller har partner?”
Jag: ”Förlåt, men jag känner mig väldigt obekväm med de där definitionerna. Jag tycker inte att någon stämmer in på mina relationer.”
Läk: ”Okej, men om vi tänker att ”partner” kan innebära fler än en relation då?”
Jag: ”Öh, okej då.”

Hej polykompetens!
Jag blev positivt överraskad av läkarens förslag, och även om den valda definitionen fortfarande inte känns optimal så påpekade Hanna att det enligt Svenska Akademiens rekommendationer heter ”partner”, dvs utan -s, även i plural.
Det kan vara bra att minnas nästa gång ett formulär ska fyllas i.

3 som sa ...:

Richard sa...

Oj! Fin upplevelse!

Reflekterat sa...

partner eller partners, bägge två kan ju vara jätte trevligt. Men förstår din poäng i det hela.

kin sa...

Huddinge verkar ha nån ovanligt hög koncentration av polykompetens. Jag är blir lite nyfiken på var den kommer ifrån.